20 lipca Stadion MOSIR, ul. Rajska Koncert
Finałowy Blues nad Bobrem 2019 start godzina 17:00, wstęp wolny

Zapraszamy serdecznie na koncert finałowy 28. Festiwalu Blues nad Bobrem, który w tym roku będzie zdecydowanie wydarzeniem bezprecedensowym.

Po kilkudziesięciu latach wracamy nad Bóbr, gdzie w ’92 roku po raz pierwszy zagrał festiwal! To da nas miejsce szczególne, pełne autentyczności, bogate w bluesowe historie, energię i klimat pierwszych edycji festiwalu, do którego chcemy wracać i którego choć odrobinę będziemy dla Was ożywiać. To nad Bobrem zagrali tacy artyści jak jak Mira Kubasińska, Tadeusz Nalepa, czy Ryszard Riedel, oraz wielu innych. Wspólnie z Wami odczarujemy to miejsce, a nurt Bobru po raz kolejny poniesie bluesowe akordy. Nie może Was tam zabraknąć!

KTO ZAGRA?

Jeśli nas śledzicie wiecie, że historia Festiwalu ma dla nas ogromne znaczenie, co odzwierciedlają zaproszeni przez nas artyści. W tym roku fundujemy Wam podróż w czasie!

Cree

Sebastian Riedel & CREE

Zespół Cree został założony w 1993 roku w Tychach przez Sebastiana Riedla i Sylwestra Kramka. Nazwę pomógł wymyślić ojciec Sebastiana, Rysiek Riedel, który zawsze fascynował się życiem i historią Indian. Sam też wspominał, że chciałby mieć zespół o takiej nazwie.
Syn spełnił marzenie ojca i tak powstał zespół Cree.

W tym samym roku grupa zadebiutowała w Tychach, kolejne zaś lata zostały poświęcone na tworzenie i doskonalenie swoich umiejętności. Ogólnopolski debiut Cree odbył się w 1997 roku podczas I Festiwalu Młodej Kultury a pierwszym sukcesem było zdobycie Grand Prix VI Olsztyńskich Nocy Bluesowych.
Kolejnym ważnym wydarzeniem był występ na zarejestrowanym przez TVP koncercie „Fama” w Świnoujściu.

Następnym etapem na drodze Cree do zaprezentowania swojej twórczości szerszej publiczności był koncert w Sali Kongresowej w Warszawie, jako support przed Johnem Mayallem. Zespół został bardzo ciepło przyjęty.
W maju 1998 roku zespół został zaproszony do Francji na Festiwal w Lille, zagrał też kilka udanych koncertów przed francuską publicznością. Tuż przed wyjazdem do Francji Cree zarejestrowali materiał na debiutancką płytę, która otrzymała przychylne recenzje i znalazła uznanie wśród fanów bluesa i rocka. Popularność zespołu znacznie wzrosła po sukcesach odniesionych na Olsztyńskich Nocach Bluesowych, Przystanku Woodstock w Żarach i Rawie Blues w Katowicach. Promując swoją pierwszą płytę zespół uczestniczył w trasie koncertowej z okazji 20 lecia istnienia zespołu Perfect.

W 2000 roku wokalista zespołu, Sebastian Riedel zajął 2-gie miejsce w kategorii: najlepszy wokalista bluesowy w plebiscycie miesięcznika „Twój Blues”.
W październiku 2003 roku zespół nakręcił teledysk promujący film dokumentalny o Ryśku Riedlu, którego premiera odbyła się rok później.

Bardzo ważne był dla zespołu 2004 rok, w którym to Cree świętowało 10 lecie swojej działalności artystycznej. Z tej okazji zespół wydał płytę pt. „Parę lat”, umieszczając na niej 10 utworów z poprzednich płyt w tym jeden nowy pt. „Po co mi więcej”.
W grudniu 2007 roku zespół Cree wydał kolejną, piątą już płytę, pt. ,,Tacy sami”. Płyta zebrała dobre recenzje w prasie muzycznej.

W maju 2009 roku zespół Cree wystąpił we Wrocławiu na ,,Thanks Jimi Festiwall” poświecony Jimiemu Hendrixowi. Na głównej scenie tego festiwalu pojawił się wokalista grupy Cree Sebastian Riedel i tacy muzycy jak: Leszek Cichoński, Mieczysław Jurecki i Marek Raduli. Wraz z 6000 uczestników festiwalu zagrali oni utwór ,,Hey Joe” , bijąc tym samym rekord Guinessa.

6 czerwca 2009 r. miało miejsce kolejne ważne wydarzenie w historii zespołu. W pięknej scenerii Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, przy współudziale orkiestry kameralnej AUKSO z Tychów pod kierownictwem Marka Mosia, dyrygenta i dyrektora orkiestry, zespół Cree obchodził kolejny swój jubileusz -15-lecia działalności artystycznej. Gośćmi koncertu byli : Józef Skrzek, Krzysztof Głuch, Marek Gruszka, Jan Gałach i Adrian Fusch.

Koncert ten został udokumentowany i wydany na płycie audio „15” a wkrótce pojawi się również płyta DVD z zapisem tego wydarzenia. 2012 rok, to kontrakt z wytwórnią Universal Music. Zespół Cree zakończył pracę nad najnowszym albumem pt. „Diabli nadali”, którego premiera zaplanowana została na 29 maja 2012.

Będzie to kontynuacja bluesowej drogi Sebastiana Riedla & Cree. Mottem zespołu i jego myślą przewodnią są słowa często używane przez Sebastiana Riedla: "Żeby żyć trzeba grać, żeby grać trzeba żyć".

NATALIA SIKORA – ”TRIBUTE TO MIRA"

Aktorka i piosenkarka, zwyciężczyni drugiej edycji programu TVP2 The Voice of Poland. Absolwentka Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie.

Rozpoczęła karierę muzyczną w wieku 13 lat występami w Młodzieżowym Centrum Kultury w Słupsku. Tam też związała się z Teatrem Rondo oraz zespołem Magmen. Jest laureatką wielu prestiżowych konkursów i przeglądów wokalno-aktorskich.
Jest aktorką Teatru Polskiego w Warszawie.

Od 2007 współpracuje z pianistą i kompozytorem Piotrem Proniukiem, z którym stworzyli bluesowy projekt o nazwie Sikora Proniuk Duo. W 2011, nakładem wydawnictwa Polskiego Radia ukazała się ich wspólna płyta studyjna, pt. Absurdustra–Próba Norwida. W latach 2009–2013 występowała w zespole metalu symfonicznego At the Lake. Oprócz tego jest wokalistką zespołu Mięśnie.

W 2013 wygrała drugą edycję programu TVP2 The Voice of Poland. 3 czerwca wydała pierwszą, solową płytę studyjną, pt. Zanim. 14 czerwca za wykonanie utworu „Konie” autorstwa Władimira Wysockiego i Agnieszki Osieckiej zajęła pierwsze miejsce w konkursie SuperDebiuty na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W trakcie koncertu zdobyła główną nagrodę przyznawaną przez widzów, nagrodę Programu I Polskiego Radia oraz nagrodę biura podróży Itaka. 24 lipca ogłoszono, że zakwalifikowała się do ścisłego finału Festiwalu Piosenki Rosyjskiej w Zielonej Górze. Zdobyła na nim Srebrny Samowar za wykonanie piosenki „Jasnyj sokol” z repertuaru zespołu Lube. 25 sierpnia wystąpiła podczas koncertu Lata Zet i Dwójki w Uniejowie, gdzie wykonała utwór „Cry Baby” z repertuaru Janis Joplin. 27 maja 2014 wydała drugi, solowy album studyjny, pt. BWB Experience.

Koncert „Triute to Mira”, który artystka wykona w ramach 28. Festiwalu Blues nad Bobrem promował będzie najnowszą płytę Natalii Sikory, która ukazała się w maju 2018 roku.
Nowy album to hołd złożony legendom polskiej muzyki - zespołowi Breakout i jego wokalistce Mirze Kubasińskiej.

Mira Kubasińska zmarła 25 października 2005 r. w wieku 61 lat. Jej były mąż, lider Breakout’u Tadeusz Nalepa zmarł niespełna dwa lata później - 4 marca 2007 r.

Natalię będziemy mieli okazję wysłuchać w akompaniamencie znakomitych muzyków m.in. Jarosław Bączkowski, Mariusz Kozłowski, Vłodi Tafel, Darek Kozakiewicz (gitarzysta Perfect’u z zespołem Breakout nagrał przełomową płytę "Blues"), Krzysztof Dłutowski (organista pierwszego składu Breakout) i Darek Samoraj.

„Zmierzyłam się z Mirą Kubasińską, z muzyką zespołu Breakout, z tekstami Bogdana Loebla, z energią zapisaną w twórczości” - mówi Natalia Sikora. Na płycie "Tribute to Mira Kubasińską" ważny wkład ma też Dariusz Kozakiewicz, na co dzień gitarzysta grupy Perfect. –„ Myślę, że warto wracać do tej muzyki” - przypomina Kozakiewicz. Artyści zgodnie przyznają, że dobrze im się ze sobą pracuje. – „Mamy takie chemiczne iskrzenia” - dodaje Natalia.

Natalia Sikora

Informacje praktyczne

Już niebawem przygotujemy dla Was zbiór najważniejszych informacji praktycznych. Zerkajcie na stronę regularnie!