20 lipca Stadion MOSIR, ul. Rajska Koncert
Finałowy Blues nad Bobrem 2019 start godzina 17:00, wstęp wolny

Zapraszamy serdecznie na koncert finałowy 28. Festiwalu Blues nad Bobrem, który w tym roku będzie zdecydowanie wydarzeniem bezprecedensowym.

Po kilkudziesięciu latach wracamy nad Bóbr, gdzie w ’92 roku po raz pierwszy zagrał festiwal! To da nas miejsce szczególne, pełne autentyczności, bogate w bluesowe historie, energię i klimat pierwszych edycji festiwalu, do którego chcemy wracać i którego choć odrobinę będziemy dla Was ożywiać. To nad Bobrem zagrali tacy artyści jak jak Mira Kubasińska, Tadeusz Nalepa, czy Ryszard Riedel, oraz wielu innych. Wspólnie z Wami odczarujemy to miejsce, a nurt Bobru po raz kolejny poniesie bluesowe akordy. Nie może Was tam zabraknąć!

Pobierz mapę festiwalu
§

KTO ZAGRA?

Jeśli nas śledzicie wiecie, że historia Festiwalu ma dla nas ogromne znaczenie, co odzwierciedlają zaproszeni przez nas artyści. W tym roku fundujemy Wam podróż w czasie!

Cree

Sebastian Riedel & CREE

Zespół Cree został założony w 1993 roku w Tychach przez Sebastiana Riedla i Sylwestra Kramka. Nazwę pomógł wymyślić ojciec Sebastiana, Rysiek Riedel, który zawsze fascynował się życiem i historią Indian. Sam też wspominał, że chciałby mieć zespół o takiej nazwie.
Syn spełnił marzenie ojca i tak powstał zespół Cree.

W tym samym roku grupa zadebiutowała w Tychach, kolejne zaś lata zostały poświęcone na tworzenie i doskonalenie swoich umiejętności. Ogólnopolski debiut Cree odbył się w 1997 roku podczas I Festiwalu Młodej Kultury a pierwszym sukcesem było zdobycie Grand Prix VI Olsztyńskich Nocy Bluesowych.
Kolejnym ważnym wydarzeniem był występ na zarejestrowanym przez TVP koncercie „Fama” w Świnoujściu.

Następnym etapem na drodze Cree do zaprezentowania swojej twórczości szerszej publiczności był koncert w Sali Kongresowej w Warszawie, jako support przed Johnem Mayallem. Zespół został bardzo ciepło przyjęty.
W maju 1998 roku zespół został zaproszony do Francji na Festiwal w Lille, zagrał też kilka udanych koncertów przed francuską publicznością. Tuż przed wyjazdem do Francji Cree zarejestrowali materiał na debiutancką płytę, która otrzymała przychylne recenzje i znalazła uznanie wśród fanów bluesa i rocka. Popularność zespołu znacznie wzrosła po sukcesach odniesionych na Olsztyńskich Nocach Bluesowych, Przystanku Woodstock w Żarach i Rawie Blues w Katowicach. Promując swoją pierwszą płytę zespół uczestniczył w trasie koncertowej z okazji 20 lecia istnienia zespołu Perfect.

W 2000 roku wokalista zespołu, Sebastian Riedel zajął 2-gie miejsce w kategorii: najlepszy wokalista bluesowy w plebiscycie miesięcznika „Twój Blues”.
W październiku 2003 roku zespół nakręcił teledysk promujący film dokumentalny o Ryśku Riedlu, którego premiera odbyła się rok później.

Bardzo ważne był dla zespołu 2004 rok, w którym to Cree świętowało 10 lecie swojej działalności artystycznej. Z tej okazji zespół wydał płytę pt. „Parę lat”, umieszczając na niej 10 utworów z poprzednich płyt w tym jeden nowy pt. „Po co mi więcej”.
W grudniu 2007 roku zespół Cree wydał kolejną, piątą już płytę, pt. ,,Tacy sami”. Płyta zebrała dobre recenzje w prasie muzycznej.

W maju 2009 roku zespół Cree wystąpił we Wrocławiu na ,,Thanks Jimi Festiwall” poświecony Jimiemu Hendrixowi. Na głównej scenie tego festiwalu pojawił się wokalista grupy Cree Sebastian Riedel i tacy muzycy jak: Leszek Cichoński, Mieczysław Jurecki i Marek Raduli. Wraz z 6000 uczestników festiwalu zagrali oni utwór ,,Hey Joe” , bijąc tym samym rekord Guinessa.

6 czerwca 2009 r. miało miejsce kolejne ważne wydarzenie w historii zespołu. W pięknej scenerii Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, przy współudziale orkiestry kameralnej AUKSO z Tychów pod kierownictwem Marka Mosia, dyrygenta i dyrektora orkiestry, zespół Cree obchodził kolejny swój jubileusz -15-lecia działalności artystycznej. Gośćmi koncertu byli : Józef Skrzek, Krzysztof Głuch, Marek Gruszka, Jan Gałach i Adrian Fusch.

Koncert ten został udokumentowany i wydany na płycie audio „15” a wkrótce pojawi się również płyta DVD z zapisem tego wydarzenia. 2012 rok, to kontrakt z wytwórnią Universal Music. Zespół Cree zakończył pracę nad najnowszym albumem pt. „Diabli nadali”, którego premiera zaplanowana została na 29 maja 2012.

Będzie to kontynuacja bluesowej drogi Sebastiana Riedla & Cree. Mottem zespołu i jego myślą przewodnią są słowa często używane przez Sebastiana Riedla: "Żeby żyć trzeba grać, żeby grać trzeba żyć".

NATALIA SIKORA – ”TRIBUTE TO MIRA"

Aktorka i piosenkarka, zwyciężczyni drugiej edycji programu TVP2 The Voice of Poland. Absolwentka Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie.

Rozpoczęła karierę muzyczną w wieku 13 lat występami w Młodzieżowym Centrum Kultury w Słupsku. Tam też związała się z Teatrem Rondo oraz zespołem Magmen. Jest laureatką wielu prestiżowych konkursów i przeglądów wokalno-aktorskich.
Jest aktorką Teatru Polskiego w Warszawie.

Od 2007 współpracuje z pianistą i kompozytorem Piotrem Proniukiem, z którym stworzyli bluesowy projekt o nazwie Sikora Proniuk Duo. W 2011, nakładem wydawnictwa Polskiego Radia ukazała się ich wspólna płyta studyjna, pt. Absurdustra–Próba Norwida. W latach 2009–2013 występowała w zespole metalu symfonicznego At the Lake. Oprócz tego jest wokalistką zespołu Mięśnie.

W 2013 wygrała drugą edycję programu TVP2 The Voice of Poland. 3 czerwca wydała pierwszą, solową płytę studyjną, pt. Zanim. 14 czerwca za wykonanie utworu „Konie” autorstwa Władimira Wysockiego i Agnieszki Osieckiej zajęła pierwsze miejsce w konkursie SuperDebiuty na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W trakcie koncertu zdobyła główną nagrodę przyznawaną przez widzów, nagrodę Programu I Polskiego Radia oraz nagrodę biura podróży Itaka. 24 lipca ogłoszono, że zakwalifikowała się do ścisłego finału Festiwalu Piosenki Rosyjskiej w Zielonej Górze. Zdobyła na nim Srebrny Samowar za wykonanie piosenki „Jasnyj sokol” z repertuaru zespołu Lube. 25 sierpnia wystąpiła podczas koncertu Lata Zet i Dwójki w Uniejowie, gdzie wykonała utwór „Cry Baby” z repertuaru Janis Joplin. 27 maja 2014 wydała drugi, solowy album studyjny, pt. BWB Experience.

Koncert „Triute to Mira”, który artystka wykona w ramach 28. Festiwalu Blues nad Bobrem promował będzie najnowszą płytę Natalii Sikory, która ukazała się w maju 2018 roku.
Nowy album to hołd złożony legendom polskiej muzyki - zespołowi Breakout i jego wokalistce Mirze Kubasińskiej.

Mira Kubasińska zmarła 25 października 2005 r. w wieku 61 lat. Jej były mąż, lider Breakout’u Tadeusz Nalepa zmarł niespełna dwa lata później - 4 marca 2007 r.

Natalię będziemy mieli okazję wysłuchać w akompaniamencie znakomitych muzyków m.in. Jarosław Bączkowski, Mariusz Kozłowski, Vłodi Tafel, Darek Kozakiewicz (gitarzysta Perfect’u z zespołem Breakout nagrał przełomową płytę "Blues"), Krzysztof Dłutowski (organista pierwszego składu Breakout) i Darek Samoraj.

„Zmierzyłam się z Mirą Kubasińską, z muzyką zespołu Breakout, z tekstami Bogdana Loebla, z energią zapisaną w twórczości” - mówi Natalia Sikora. Na płycie "Tribute to Mira Kubasińską" ważny wkład ma też Dariusz Kozakiewicz, na co dzień gitarzysta grupy Perfect. –„ Myślę, że warto wracać do tej muzyki” - przypomina Kozakiewicz. Artyści zgodnie przyznają, że dobrze im się ze sobą pracuje. – „Mamy takie chemiczne iskrzenia” - dodaje Natalia.

Natalia Sikora

Informacje praktyczne

Już niebawem przygotujemy dla Was zbiór najważniejszych informacji praktycznych. Zerkajcie na stronę regularnie!

Pobierz mapę festiwalu